TERAPIA W KALISZU

img-jpgfd53ef-1200x800.jpg

Nietypową terapię odstresowującą przeszli absolwenci szkolenia oficerskiego Służby Więziennej w Kaliszu. Na wspólnym seansie przy dźwiękach mis i gongów tybetańskich spotkało się około 200 więzienników, którzy wkrótce podejdą do egzaminów oficerskich. Tym oryginalnym formom relaksacji poddał się także były minister sprawiedliwości, Andrzej Czuma.

Praca w więziennictwie do łatwych nie należy… Funkcjonariusze działają często na pierwszej linii frontu, a zła energia przestępców nierzadko staje się źródłem stresu dla pracowników Służby Więziennej. Stąd pomysł, by zorganizować dla nich terapię dźwiękiem. Takie zajęcia odbyły się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

— Codziennie odbywamy wiele rodzajów kąpieli. Kąpiemy się w wodzie, w słońcu, słowach i emocjach. Istnieją też szczególne rodzaje fal, w których się kąpiemy. Nie są to fale morza czy oceanu, lecz fale dźwiękowe. Częstotliwości i wibracje mis dźwiękowych i gongów idealnie rezonują z naszym ciałem. Przede wszystkim relaksują, a ten rodzaj relaksu prowadzi do regeneracji ciała (fale odbierane są przez wszystkie komórki ciała) i do wyciszenia umysłu – a więc do bardzo przyjemnego stanu medytacyjnego. Gonitwa myśli ma szansę się zatrzymać i zrobić miejsce dla ciszy i spokoju. Rytmiczne drgania dźwięku przenoszą się na ciało i wytwarzają bardzo subtelne wibracje — tłumaczy mjr Joanna Kempa, rzecznik prasowy COSSW w Kaliszu.

Zajęcia poprowadził Andrzej Samek. W latach 1999 – 2003 ściśle współpracował z Conny Larssonem – dyrektorem Psychiterapeutic Institute for Rehabilitation of Drug Addicts and Criminals Karnan w Gusum w Szwecji, zdobywając wiedzę i doświadczenie to tego, aby stać się instruktorem medytacji.

— Będąc wieloletnim dyrektorem zakładu karnego opracowałem i wdrożyłem do swojej pracy terapeutyczny program ,,Feniks”, oparty na bazie terapii dźwiękiem, Kundalini Yogi oraz medytacji. Program był adresowany do osób ze skłonnościami samobójczymi i znajdujących się w stanach depresyjnych. Badania podczas realizacji programu przeprowadziła Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku. Obecnie na stałe współpracuję ze środowiskami uniwersyteckimi i placówkami oświatowo-wychowawczymi w propagowaniu terapii dźwiękiem. Z tej współpracy powstał nowy program dla wychowanków zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i młodzieżowych ośrodków wychowawczych – „Feniks II” — tłumaczy Andrzej Samek.

We wtorkowej terapii gongami i misami w COSSW wzięło udział około 200 osób – absolwentów szkolenia oficerskiego, którzy podejdą do promocji oficerskiej w dniu 6 czerwca 2014 r. w COSSW w Kaliszu. W seansie wzięli też udział były minister sprawiedliwości, Andrzej Czuma, generał SW Paweł Nasiłowski i Komendant COSSW, płk Danuta Kalaman.

fot. COSSW w Kaliszu


KONTAKT Z NAMI


POZNAJ DŹWIĘK relaks i terapia

Starołęcka 147, Poznań

poznajdzwiek@wp.pl

606 140 710, 668 476 558

Poznaj Dźwięk Relaks i Terapia