Moduł 3
Terapia dźwiękiem z wykorzystaniem mis dźwiękowych w placówkach resocjalizacyjnych dla nieletnich
Wprowadzenie
Moduł 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” jest docelowo najważniejszym poziomem jego realizacji. Polega on na prowadzeniu przez przeszkolonych w ramach Modułu 2 pracowników cyklicznych zajęć terapeutycznych z wychowankami w oparciu o techniki masażu dźwiękiem w placówkach readaptacyjnych dla nieletnich; młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych.
Adresaci
Adresatami Modułu 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” są wychowankowie młodzieżowych ośrodków socjoterapii, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych, bez ograniczeń wiekowych, stopnia demoralizacji oraz charakteru popełnionych czynów. Moduł 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” adresowany jest do wychowanków charakteryzujących się różnorodnymi zaburzeniami zachowania i emocji. W programie na poziomie Modułu 3 mogą również uczestniczyć wychowankowie charakteryzujący się zaburzeniami o charakterze psychicznym. Ograniczone efekty terapeutyczne dotyczą wychowanków charakteryzujących się niepełnosprawnością intelektualną – upośledzeniem umysłowym, z uwagi na często spotykane obawy ze strony tych osób w poddaniu się terapii. Jednym bowiem z podstawowych warunków uczestnictwa w Module 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” jest zgoda i chęć udziału w nim ze strony wychowanka.
Cele
- Redukcja ilości i rozmiarów zachowań związanych z przemocą i agresją nieletnich,
- Redukcja poziomu poczucia osamotnienia, alienacji,
- Redukcja negatywnych skutków izolacji od środowiska rodzinnego,
- Redukcja stanów obniżenia nastroju, stanów depresyjnych, tendencji do autoagresji i prób samobójczych,
- Rozwijanie postaw nastawionych na zachowanie szacunku i poszanowanie drugiego człowieka oraz kreacji wyższych wartości moralnych,
- Rozwijanie empatii oraz gotowości do współpracy w ramach procesu resocjalizacji,
- Hamowanie impulsywnych reakcji i rozwijanie umiejętności kontroli emocji.
Treści, metody i formy realizacji
Realizacja zajęć terapeutycznych w ramach Modułu 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” polega na wykorzystaniu założeń masażu dźwiękiem, zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Autorów Programu. Zajęcia prowadzone są przez przeszkolonych pracowników w grupach o liczebności od 3 do 10 osób. Zajęcia w ramach Modułu 3 mogą być również realizowane w postaci indywidualnych zajęć terapeutycznych z wychowankiem.
Czas i miejsce realizacji
Zajęcia terapeutyczne w ramach Modułu 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” prowadzone są przez osoby realizujące program w uzgodnionym czasie i miejscu umożliwiającym ich optymalną realizację. Częstotliwość realizacji zajęć uzależniona jest od stopnia zaburzeń uczestników i możliwości organizacyjnych. Zajęcia powinny być realizowane minimum 2 razy w miesiącu w roku szkolnym, a w przypadku realizacji Programu w krótszych cyklach minimum 1 raz w tygodniu dla danej grupy terapeutycznej.
Osoby realizujące
Zajęcia terapeutyczne z wychowankami w ramach Modułu 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA”” realizowane są przez pracowników placówek, którzy ukończyli kursy masażu i terapii dźwiękiem opracowane i realizowane przez Andrzeja Samka.
Ocena realizacji celów
Ocena realizacji założeń Modułu 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” polega na ocenie stopnia i poziomu efektów terapeutycznych w placówkach realizujących Program. Wskaźniki szczegółowe realizacji Modułu 3 Programu „DŹWIĘKI NOWEGO ŻYCIA” uwzględnić powinny, między innymi ocenę zmian w zakresie zachowań agresywnych i przejawów przemocy, ogólną ocenę zachowania i funkcjonowania społecznego w placówce i poza placówką, a także zmian w zakresie zachowań autoagresywnych i suicydalnych wychowanków.
Szczegółowe narzędzia diagnostyczne mogą zostać udostępnione zainteresowanym placówkom przez Autorów Programu.
Zapraszamy do współpracy.
Autorzy Programu
Andrzej Samek
Marek Łukasiewicz
Program jest chroniony prawami autorskimi © Samek/Łukasiewicz